logo bip


foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
W szkole uczymy się i pracujemy od poniedziałku do piątku :)

IMG 20190306 WA0017     Czy tego chcemy, czy nie Internet jest podstawowym narzędziem pracy oraz źródłem rozrywki współczesnego nastolatka. Dlatego też zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w sieci oraz przestrzegania zasad netykiety odgrywają niezwykle istotną rolę w procesie nauczania i wychowania dzieci i młodzieży. Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu stał się w naszej szkole punktem wyjścia do podjęcia zintegrowanych działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa w sieci oraz podniesienie świadomości młodych użytkowników Internetu. Z uwagi na ogromną wagę tematu oraz jego rozległy zakres obchody DBI trwały w naszej szkole prawie przez cały luty. Nadrzędnym celem podejmowanych przez nas inicjatyw było kreowanie uczniów na mądrych i świadomych użytkowników sieci.
     Jak co roku podczas lekcji informatyki uczniowie przypominali sobie o zagrożeniach, jakie mogą napotkać w Internecie oraz uświadamiali sobie ich konsekwencje. Wszyscy z uwagą oglądali „Owce w sieci”, czyli kreskówki z morałem. Uczniowie mogli zobaczyć, jakie formy przemocy występują w Internecie i jak sobie radzić z takimi sytuacjami. Rozmawialiśmy o emocjach i uczuciach, które zwykle towarzyszą ofiarom cyberprzemocy.

 

Zobacz więcej zdjęć: DBI_2019

Uczyliśmy się o tym, do kogo można się zwrócić o pomoc oraz poznaliśmy numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Podczas lekcji podsumowującej dzieci wykonały plakaty tematyczne, które zaprezentowano w holu naszej szkoły. Za najciekawsze i najbardziej twórcze uznano prace: grupowa – Alicja Rojtek i Antonina Zdanowska, Kacper Sonnenberg, Kacper Piotrowski, Nicolas Urbaniak, indywidualne: Wiktoria Szczepaniak, Amelia Kiszka, Zuzanna Zięta, Dawid Domański. Natomiast starsi uczniowie przygotowali plakaty interaktywne oraz prezentacje multimedialne.
     Uczniowie klasy 6a (Julia Płaczkowska, Jagna Kaliska-Bui, Tomasz Moskalik, Fabian Wołkow, Jakub Rychlicki, Maciej Więckowski, Wiktoria Koprowska) wyreżyserowali i zrealizowali scenkę na temat niebezpiecznych użytkowników sieci, czyli tzw. Sieciuchów. Do inscenizacji wykorzystane zostały informacje ze strony Sieciaki.pl.
     Podczas obchodów DBI aktywną postawą wykazali się uczniowie posiadający umiejętności programowania. Dzięki ich zaangażowaniu i kreatywności powstały interaktywne quizy o bezpieczeństwie w Internecie, do przygotowania których wykorzystano bardzo popularny obecnie program Scratch. Uczniowie chętnie podjęli wyzwanie wzajemnie testując stworzone przez siebie aplikacje.
     Tematy związane z bezpieczeństwem młodych internautów realizowano również podczas lekcji wychowawczych. Efektem tych działań były m.in. kolorowe zakładki do książek o tematyce związanej z bezpiecznym Internetem, wykonane według pomysłu wychowawcy klasy 6c – pani Wiolety Grzegorzewskiej. 
     Podsumowaniem oraz formą ewaluacji działań podjętych w ramach DBI 2019 była gra szkolna „Bezpieczni w sieci”. Uczniowie mogli zainstalować darmową aplikację QR code reader (lub skorzystać z urządzeń dostępnych w szkole), odebrać kartę gry, odszukać kody z hasłami do krzyżówki i rozwiązać ją. Kolejnym zadaniem z karty gry było łamanie szyfru. Wszystkie zadania miały sprawdzać zakres zdobytych wiadomości oraz weryfikować wiedzę z zakresu zasad bezpieczeństwa w sieci.
     Wierzymy, że podejmowane przez nas inicjatywy pozwolą wykształcić świadomych i mądrych użytkowników Internetu, którzy pomimo młodego wieku będą w pełni odpowiedzialni za swoje działania w wirtualnym świecie. Ufamy, że zdobyta wiedza przyczyni się do wyeliminowania lub znaczącego zminimalizowania zachowań wynikających z nie w pełni świadomego korzystania z zasobów sieci.

Anna Macioszek

Kalendarz wydarzeń

Luty 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
Data : sobota, 1 luty 2020
2
Data : niedziela, 2 luty 2020
3
Data : poniedziałek, 3 luty 2020
4
Data : wtorek, 4 luty 2020
5
Data : środa, 5 luty 2020
6
Data : czwartek, 6 luty 2020
7
Data : piątek, 7 luty 2020
8
Data : sobota, 8 luty 2020
9
Data : niedziela, 9 luty 2020
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Informacje kontaktowe

adres2

Szkoła Podstawowa
im. Adama Mickiewicza
w Skokach.

ul. Poznańska 2
62 - 085 Skoki

 

Kontakt:
od poniedziałku - piątku
w godzinach 7:30 - 15:30.

 

tel. (61) 8124 - 021
fax. (61) 8124 - 021

Dojazd do Nas

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.